Nový motor Bosch 2020 – top 10 faktů a srovnání s předchůdcem

Očekávaný motor Bosch Performance Line CX 2020 je venku! Zajímá Vás, jak dobrý je nový pohon ve srovnání s jeho předchůdcem? A zda stojí za to zahodit kolo vybavené starým motorem Bosch, nebo si raději počkat na modely kol s novou pohonnou jednotkou 2020 Performance Line CX? V tomto článku najdete 10 zajímavých faktů o novém motoru a srovnání „starý vs. nový“.Bosch, největší a nejdůležitější výrobce motorů v oblasti ebiků, představil svůj první motor Performance Line CX v roce 2015 jako reakci na stále rostoucí trend ebiků. Upřímně řečeno, bez leadera trhu Bosch by ebiking nebyl tam, kde dnes je. Ačkoliv kvalita a funkčnost byla vždy na seznamu priorit tohoto výrobce, problémy s integrací a přizpůsobením představovaly největší výzvu pro většinu výrobců kol. Je to totiž především velikost a design motoru, která tak výrazně ovlivňuje ergonomii a intuitivní integraci s kolem.

Bosch Performance Line CX nový vs. starý

Bosch Performance Line CX 2020: nový vs. starý

Top 10 faktů o Bosch Performance Line CX 2020

Nový Bosch Performance Line CX není jen čerstvě upravenou verzí zastaralých předchůdců, ale zcela novým motorem.

  1. Výkonější: zatímco točivý moment zůstává stejný na 75 Nm, podpora nového motoru CX byla zvýšena z 300% na 340%.
  2. Kompaktnější: je pravda, že předchozí motor CX byl docela objemný. Ve srovnání s ním byl objem snížen o téměř 50%. To umožní lepší, sofistikovanější integraci a vylepšenou geometrii celého kola.
  3. Lehčí: nový motor CX má magnesiové pouzdro a váží o 25% méně než jeho předchůdce – kolem 2,9 kg.
  4. Citlivější: režim eMTB byl přeprogramován tak, aby poskytoval konzistentní výkon v širokém rozsahu kadence. Ostrý sprint nebo kadenční šlapání? V režimu eMTB je podpora motoru velmi přirozená!
  5. Lepší modulace: Režim Turbo byl také aktualizován a je při jízdě méně trhaný a zároveň stále velmi silný! Jako dříve má motor CX čtyři režimy: Eco, Tour, eMTB a Turbo.
  6. Hladší: přechod na prahu 25 km/h byl podstatně zlepšen. Namísto mini převodníku a převodovky je nyní energie přenášena přímo prostřednictvím velkého převodníku. Motor nemá téměř žádný vnitřní odpor, což by mělo eliminovat drastický pocit předchozího modelu při šlapání nad hranici 25 km/h.
  7. Tišší? Bohužel ne. Nový motor má určité problémy s hlukem – zejména s novým volnoběžkou řetězu…
  8. Užší: faktor Q (vzdálenost mezi klikami) byl zúžen na 175 mm, aby byl zajištěn přirozenější pocit při šlapání. A platí – čím užší, tím lepší. Pro srovnání, motor Yamaha je menší než 170 mm, Shimano je 177 mm a u Brose je šířka větší než 180 mm (v závislosti na klikách).
  9. Větší kapacita: Kromě předchozí interní baterie 500 Wh máte nyní také možnost PowerTube 625 pro větší kapacitu a delší jízdy.
  10. Sbohem ladění a čipování: nový anti-tuningový software detekuje ladění motoru a manipulaci pomocí senzorů při jízdě, která pak automaticky přepne motor do kulhavého domácího režimu. Bosch tak odpovídá požadavkům normy EN15194: 2017.

„Starý vs. nový“

Výkon Bosch CX 2020: malý, ale působivý: ½ vs. 1

Nová řada Bosch Performance Line CX je rozměry téměř poloviční než její předchůdce. Inženýři se však neomezili jen na zmenšování starého motoru, ale místo toho vypracovali motor zcela nový od nuly. Například hnací hřídel již nesedí uprostřed pouzdra a nyní je posunuta více dozadu a nahoru. Pro výrobce kol to znamená větší volnost při vývoji a implementaci rámových konstrukcí s kratšími řetězy a účinnějšími zadními stavbami. Výsledek? Vzniká nová generace vzrušujících ebiků s lepšími vlastnostmi ovládání a zvýšeným zábavným faktorem!

Starší Bosch
Starší Bosch
2020-Bosch-Performance-Line-CX-neu-alt-4-600x400
Nový Bosch

Výkon Bosch CX 2020: menší se rovná lehčí: 2,79 kg vs. 4,09 kg

V této souvislosti bychom mohli k popisu nového Performance Line CX 2020 použít jednoduchou rovnici: méně materiálu = menší hmotnost. Vývojový tým společnosti Bosch podrobil svůj špičkový motor přísné stravě a jeho hmotnost ořezal o neuvěřitelných 1,3 kg. Díky tomuto významnému snížení hmotnosti budou výrobci kol moci používat větší baterie bez ovlivnění celkové hmotnosti kola. Ve srovnání s tím bude nový ebike s 625 Wh baterií lehčí než jeho ekvivalent se starým motorem Performance CX a 500 Wh baterií. Jinými slovy, výrobci budou brzy schopni stavět lehčí ebiky, aniž by to ovlivnilo jejich výkon nebo životnost. Těšíme se na novou vzrušující generaci kol s pohonem Bosch!

Krouticí moment zůstává stejný: 340% vs. 300%

Starý i nový model Bosch Performance Line CX přináší točivý moment 75 Nm. Ale ne všechno ostatní je stejné. Zatímco starý model poskytuje až 300% pomoc v režimu Turbo, novější verze dosahuje až impozantních 340%. Byly revidovány i všechny ostatní úrovně pomoci. Úroveň podpory režimu Tour byla zvýšena ze 120% na 140%. Tyto změny se projeví také v režimu eMTB. Nový progresivní režim eMTB dynamicky „přepíná“ mezi Tour a Turbo a upravuje podporu podle scénáře jízdy a množství tlaku, který vyvíjíte na pedály – respektive od 140% do 340% u nového motoru a 120% do 300% u starého motoru Bosch Performance CX.

Na přední straně displeje není nic nového

Nebo alespoň ne pro sportovní ebiky. Spolu s novou Performance Line CX 2020 uvedla společnost Bosch také nový SmartphoneHub. Nové rozhraní pro připojení bohužel není zaměřeno na ebaiky. Kromě toho žádný z motorů Bosch neobsahuje minimalistické řešení zobrazení cesty. V tomto ohledu jsou jednoznačně před Boschem další řešení připojení od společnosti Shimano nebo Brose / Specialized.

Bosch Performance Line CX displej
Bosch Performance Line CX 2020 displej
Bosch Performance Line CX 2020 displej
Bosch Performance Line CX 2020 displej

 

Není to vždy o číslech…

Stručně řečeno, nejnovější ztvárnění řady Bosch Performance Line CX umí mnohem více než její předchůdce. Navzdory stejnému točivému momentu poskytuje nový Bosch o 40% větší podporu a síly než předchůdce při plném výkonu. Zejména u strmých stoupání se znatelně zlepšil špičkový výkon režimu Turbo. Kromě toho je nyní režim snadnější ovládat při spuštění a při opatrném šlapání v technickém terénu. Zatímco „starý“ motor poskytuje svůj výkon náhle a energicky, nová verze je mnohem citlivější a předvídatelnější a zároveň nikdy neselže v dodání velkého výkonu.

Nový režim eMTB je neuvěřitelně přesný, hladký a snadno ovladatelný a vždy poskytuje dostatek energie. Jednoduše vynikající! I přechod na hranici 25 km/h je mnohem plynulejší než u předchozího modelu. Vnitřní odpor pedálu staré jednotky Bosch byl vždy tak silný, že jste cítili, jako byste narazili na zeď, kdykoli motor přestal poskytovat podporu. S novým modelem je to téměř nepostřehnutelné.

A na závěr, i když hluk motoru silně závisí na rámu kola, který často působí jako rezonátor, žádný z motorů Performance CX v tomto ohledu nevyniká. Zatímco starší model generuje hlasitý elektronický šum, který je patrný zejména při plném zatížení, nová řada Bosch Performance Line CX má problém s volnoběžkou spojky převodovky. Kdykoli se zavěšení stlačí, řetěz se napne rychle a opakovaně, což způsobí, že se ozubené kolo trochu otáčí a volné kolo spojující ozubené kolo s motorem se zapne. To pak zase vydává hlasitější kovový zvuk. To bohužel znamená, že všechna kola s motorem Bosch 2020 budou hlasitější při drsných sjezdech.

Shrnutí

Pokud jde o výkon, nový Bosch CX 2020 v každém ohledu překonal svého předchůdce. Jednoduše řečeno, starý motor je prostě zastaralý. V žádném případě nenaznačujeme, že kola se starým pohonem Bosch jsou nyní zastaralá, ale „pouze“ ohlašujeme novou vzrušující generaci účinnějších ebiků. Pokud nemáte obavy z vysokého vnitřního odporu nad prahovou hodnotou 25 km/h a pokud nemusíte nutně hledat ultralehké nebo super hravé kolo, můžete se starým motorem podepsat smlouvu. Pokud jste však nadšený sportovní ebiker, doporučujeme vám počkat si na nové modely kol vybavené nejnovějším motorem Bosch Performance Line CX 2020.

Haibike May Promo

Přeloženo z: ebike-mtb.com: New Bosch Performance Line CX 2020 motor review a ebike-mtb.com: Bosch Performance Line CX 2020 New vs Old