Víkendový cyklokros v Náměšti na Hané

Po oba víkendové dny se v amfiteátru u zámku v Náměšti na Hané konaly cyklokrosové závody a oba byly vyvrcholením letošní cyklokrosové sezóny v různých žebříčcích.

V sobotu patřil krásný přírodní areál především dospělým cyklistům. Letošní mistrovství republiky v cyklokrosu masters se jelo za nepřetržitého deště na 2 km dlouhém přehledném okruhu, který byl pro 71 startujících náročný především převýšením, protože déšť zatím okruh vedený na louce, ovocným sadem a zpevněnou komunikací ještě příliš nerozmáčel. Po úvodním vloženém závodu OPEN, který vyhrál Lubomír Petruš před závodníky z KOLARNY Jiřím Štěpáníkem, Janem Zatloukalem a Petrem Březinou se již od pravého poledne rozdávaly mistrovské tituly. Dresy mistryň v ženských kategorií oblékly Lucie Gruchalová  a Ivana Jaklová obě SK Šafrata Bohumín, na bronzové příčce dojela domácí Bronislava Wittnerová z Cyklo Racing.

V mužích se mohou pyšnit titulem mistra republiky podle své věkové kategorie Ondřej Zelený-Eleven Mercedes Mitas, Leoš Balák-Moravec team a Jan Bálek-Loko Beroun. Nejstarší kategorie byla zpestřena startem polského bývalého reprezentanta Waldemara Banasinskeho-Browa Fortuna, který s přehledem po šesti okruzích zvítězil, ale titul mistra ČR patří Lubomíru Bruschovi z týmu SWEEP. Z hanáckých závodníků se umístili na 11.místě v „B“ kategorii Radomil Pěnkava z SC Samotišky, v kategorii „C“ dojel 4.Vlastimil Lachnit-CAC Červenka, 7.Štefan Lukašák a 14.Roman Brandýs z olomoucké KOLARNY, 15.Zdeněk Wiedermann-Silný team Uničov a 17.Karel Sekerka-Cyklo Racing.

Nedělní závod na upraveném, techničtějším, ovšem již řádně rozbahněném okruhu byl posledním osmým finálovým podnikem letošního Oderského poháru KOLARNA a ETHIC Sport Cupu 2016. Ve třech jednotlivých startech se představilo 105 cyklokrosařů od nejmladších ve věku od 10 let až po muže a ženy. V žákovských nadějích se nejlépe dařilo uničovskému Danielu Mrázovi a prostějovské Gabriele Vránové. Pět okruhů musel absolvovat vítězný Jan Zatloukal z KOLARNY a s obrovským náskokem dominoval kadetům. Jan Bálek z Loko Beroun potvrdil titul mistra republiky a zvítězil v M50 stejně jako mistr ČR M60 Lubomír Brusch – SWEEP. V ženách se dařilo stejně jako v sobotu Lucii Gruchalové a Ivaně Jaklové z Bohumína. Vítězství v elitních ženách si vyjela Naďa Voráčová z TJ Uničov. Vyvrcholením nedělního cyklistického dne v Náměšti na Hané byl hlavní závod kategorií Elite a mužů masters A i B. Početný 54hlavý peloton se vydal do hlubokého bláta náměšťské trati. Nikoho na pochybách o svých kvalitách nenechal bývalý člen belgického týmu, nyní šéf vlastní stáje ETHIC Sport Šumperk a sponzor Oderského poháru 2016 Lubomír Petruš. Zvítězil před Matějem Lasákem z Max Cursoru Ostrava a Danielem Mayerem z KC Hlinsko. Nejrychlejší v masters A byl Jiří Chyba – Nutrend Specialized, v masters B Vlastimil Mlynář – ACS Drak Vrbno pod Pradědem. Z domácích závodníků skončil 6.Jaroslav Vykydal – Emilio Sport, 7.Petr Březina a 8.Jiří Štěpáník oba z KOLARNY.

Náměšťskými cyklokrosy byl završen letošní Oderský pohár KOLARNA a ETHIC Sport cup. Do konce roku pokračuje Český pohár masters, nejbližší  závody se uskuteční v Jabkenicích a Čáslavi. Muži masters mají ještě před sebou mistrovství světa v belgickém Molu první prosincový víkend, na kterém bude startovat člen olomoucké KOLARNY Roman Brandýs. Mládežnické kategorie pojedou svoje mistrovství republiky současně s TOI TOI Cupem 10.prosince v Uničově. V Uničově budeme fandit v elitní kategorii loštickému Emilu Hekelovi, který zažívá hodně vydařenou sezónu. Kromě výsledků na předních příčkách v domácím poháru pravidelně cestuje i za body do Světového poháru UCI po celé Evropě.