Cyklokrosaři se prosadili při čínských závodech

Olomouc – Již třetím rokem odstartovala na asijském kontinentu cyklokrosová sezona světového poháru UCI. Čínský Qiansen Trophy International Cyclo-cross zahájil svoji tradici v roce 2014 a všech tří ročníků se zúčastnila trojice hanáckých sportovců, Emil Hekele, Martina Kukulová s manažerem Romanem Brandýsem.

9.9.2016

HANÁCKÁ VÝPRAVA. Cyklokrosaři úspěšně reprezentovali v Číně.Foto: archiv týmu

Letos se česká výprava rozrostla o tým B složený z Jaroslava Vykydala, Petra Březiny (cyklo team KOLARNA) a asistentky Vlaďky Brandýsové. Hanácká výprava se neztratila a především Hekele s Kukulovou se dokázali prosadit.

Na tradiční trati v Yan-qing za velmi teplého počasí se na start ženského závodu postavilo 29 závodnic. „Martina Kukulová měla po startu pád, ale vyrovnanou jízdou dokázala ztrátu stáhnout a přijela do cíle na sedmnáctém místě,“ uvedl olomoucký trenér Roman Brandýs.

Ve velmi početném 65členném pelotonu mužů se nejlépe orientoval z Hanáků ostřílený Emil Hekele. Po osmi okruzích mu patřila 24. příčka. „Překvapením byl výkon nováčka Jaroslava Vykydala a jeho 33. místo při debutu je hodně cenné. Olomoucký Petr Březina po třech zastávkách v depu skončil na 48. místě,“ okomentoval další dva jezdce Roman Brandýs.

Druhý závod se jel v novém distriktu hlavního města Pekingu Fengtai, rozvinutém především pro konání světové výstavy EXPO 2011. V okolí nádherných čínských historických zahrad pořadatelé postavili hodně netypickou 2,5km cyklokrosovou trať na písčitém podloží s množstvím zatáček a technických pasáží. Rtuť teploměru vyšplhala opět přes třicítku, a proto stejně jako v Yanqingu byl povolen pro cyklokros nestandardní košík s láhví na občerstvení na rámu kola během závodu.

V ženách si Martina Kukulová o jednu příčku polepšila a dojela šestnáctá. Přesvědčivě zvítězila Ceylin Del Carmen Alvaro z Dominikánské republiky v klubových barvách holandského týmu.

Mužský peloton se rozrostl o reprezentaci Číny a čítal přes 70 závodníků. „Vynikajícím startem ohromil Emil Hekele, když první okruh absolvoval ve vedoucí skupině s pozdějším vítězem Švýcarem Marcelem Wildhaberem a stříbrným Australanem Chrisem Jongewaardem. V hodně silné konkurenci skončil po deseti okruzích na 23. příčce,“ uvedl Brandýs. Petr Březina z olomoucké Kolarny se prodíral po nevýhodném startu balíkem a dojel na 36. místě, Jaroslav Vykydal skončil 47.

Čínští pořadatelé vynakládají na vzestup cyklistiky nemalé prostředky a usilují rovněž o partnerství s evropskými týmy. „Jak se ukázalo v minulých dvou ročnících Qiansen Trophy International Cyclo-crossu, hanáčtí cyklisté udělali velkou reklamu právě České republice. Závod míří k zařazení do Světového poháru nejvyšší třídy,“ dodal Brandýs.